معرفی شهر تاریخی اصفهان

موقعيت جغرافيايي

شهر اصفهان در ۴۲۴ كيلومتري جنوب تهران واقع‌ شده است‌‌. اصفهان در غرب مناطق كوهستاني‌ تا استان چهارمحال ‌ادامه‌ دارد و در شرق تا كوههاي كركس‌ و قهرود. منطقه جلگه‌اي از آبرفت‌ ‌جويبارهاي كوهستاني‌ و رودخانه‌ زاينده رود به‌ وجود آمده است. اصفهان با داشتن آب ‌و هواي معتدل فصلهاي نسبتاً منظمي دارد. شهر اصفهان با طول جغرافيايي ۵۱ درجه و ۳۹ دقيقه و ۴۰ ثانيه شرقي و عرض جغرافيايي ۳۲ درجه و ۳۸ دقيقه و ۳۰ ثانيه شمالي بعد از تهران و مشهد سومين شهر بزرگ ايران است.

اين شهر از معدود مراكز باستان شناسي ارزشمند جهاني و بسياري از آثار باستاني آن در ليست آثار تاريخي به ثبت رسيده است. اگر از تاريخ اين شهر سخن به ميان آيد سرگذشت آن تا اعماق اساطير و افسانه ها ريشه دارد. تاريخ اين شهر از يك سو به سليمان و نوح مي رسد و از سوي ديگر پايگاه نهضت كاوه آهنگر بر عليه ضحاك خونخوار معرفي مي گردد. اهميت اصفهان به اندازه اي است كه در اكثر دائره المعارفهاي بزرگ جهان مدخلي به آن اختصاص يافته و سفرنامه هايي از محاسن و شكوه ظاهري و باطني آن از پژوهندگاني چون تاورنيه، شاردن و… به نگارش درآمده و مظاهر تمدن آن همانند سبك معماري، مكتب فلسفي و منهج فقهي آن چشمگير است.

در دوران عيلاميان شعبه اي از مادها به سوي اصفهان رهسپار شدند و با توجه به اين كه اصفهان تحت تسلط عيلاميان قرار داشت از پيشرفت آنها جلوگيري به عمل آمد. در اين دوران جاده تجارتي كه خليج فارس را به ناحيه اصفهان مربوط مي ساخت به اين شهر اهميت خاصي مي بخشيد (۱).

اصفهان در میراث جهانی یونسکو

اصفهان پیشینه تاریخی درازی دارد و اغلب جاذبه‌هایی تاریخی آن از دوران صفویه، یعنی حدود قرن ۱۶ میلادی به یادگار مانده است. این جاذبه‌ها به اندازه‌ای در تاریخ جهانی ارشمندند که شماری از آن‌ها در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌اند و دنیا این جاهای دیدنی اصفهان را می‌شناسد. اصفهان که در حاشیه کویر قرار دارد، به لطف زاینده رود، آب و هوای معتدلی دارد و در همه فصل‌ها و ماه‌ها می‌توان سفری لذت بخش به این شهر داشت. اصفهانی‌ها مردمانی هنرمند، کوشا و خلاق هستند که از هوش اقتصادی بالایی برخوردارند. آنها مانند همه ایرانیان مهمان‌نوازند و گردشگران را دوست دارند.

صنایع دستی اصفهان

اصفهان پهناور و بزرگ است و به دلیل استقرار صنایع استراتژیک، نقش مهمی در اقتصاد ایران دارد. اما آنچه اصفهان را به جهانیان شناسانده، صنایع دستی و هنرهای سنتی این شهر و از همه معروف‌تر مینای اصفهان است. دست ساخته‌های اصفهان در همه جای دنیا شناخته شده هستند، تا جایی که در بازارهای جهانی، نماینده هنر فاخر ایرانی به شمار می‌روند. گز اصفهان نیز یکی از خوشمزه ترین شیرینی‌های ایران است و شهرت جهانی دارد. صنایع دستی و هدیه های این شهر نیز به اندازه جاهای دیدنی اصفهان برای گردشگران هیجان انگیز و به یاد ماندنی هستند.

حمل و نقل عمومی در اصفهان

اتوبان‌هایی که اصفهان را به دیگر نقاط ایران متصل می‌کنند، از استانداردترین راه‌های مواصلاتی ایران به شمار می‌روند و مسافرت با سواری یا اتوبوس‌­های بین شهری را راحت کرده است. این شهر همچنین فرودگاه بزرگی دارد و به شبکه راه آهن سراسری نیز متصل است. بنابراین با قطار نیز می‌توانید به این شهر سفر کنید و جاهای دیدنی اصفهان را ببینید.

منبع (۱): شهرداری اصفهان

منبع (۲): دیستریپشن

 

 

تصاویری از اماکن دیدنی و تارخی اصفهان